Dygestorium to podstawowy element wyposażenia laboratorium. Rolą wyciągu laboratoryjnego jest odprowadzanie oparów powstałych podczas pracy z substancjami chemicznymi, a zatem ochrona pracowników przed ich szkodliwych działaniem.
Dygestorium – charakterystyka
Dygestorium ma postać przeszklonego mebla, od którego odprowadzane są gazy, powstające podczas pracy w laboratorium. Wyciąg laboratoryjny przypomina szafę, w której skład wchodzi blat, zabezpieczony przednią szybą. Zwykle posiada także wewnętrzne oświetlenie, instalację wodną z podłączoną kanalizacją, instalację gazową i elektryczną.
Podstawowym miejsce pracy jest blat roboczy, pod którym zazwyczaj umieszczona jest szafka na akcesoria, w tym odczynniki chemiczne. Szafka ta bywa zabezpieczona dodatkową wentylacją. Dygestorium często posiada także czujniki przeciwpożarowe.
Wyciągi laboratoryjne zbudowane są z chemoodpornych materiałów, takich jak żywica fenolowa i epoksydowa, ceramika lub polipropylen. Podejmując decyzję o zakupie, warto zwrócić uwagę na jakie substancje chemiczne wykazuje trwałości materiał, z którego wykonane jest dane dygestorium.
Wyciąg laboratoryjny – zastosowanie
Dygestorium laboratoryjne wykorzystywane jest w różnorodnych placówkach, w których wykonywana jest praca wymagająca stosowania substancji chemicznych, których reakcje mogą być źródłem szkodliwych oparów. Wyciągi laboratoryjne stosowane są m.in. w laboratorium: chemicznym, medycznym, biologicznym, analitycznym, przemysłowym i szkolnym. Praca każdego laboranta, mającego do czynienia z odczynnikami chemicznymi , musi być zabezpieczona dygestorium laboratoryjnym, umożliwiającym właściwą wentylację pomieszczeń.