Inhalatory-co warto o nich wiedzieć?

inhalator


Inhalator to urządzenie, które dostarcza lek do płuc w postaci aerozolu. Inhalatory są najczęściej stosowane w przypadku astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i innych chorób układu oddechowego. Proces używania inhalatora nazywa się „inhalacją”.

Jakie są typy i rodzaje inhalatorów??

Dwa główne typy inhalatorów to inhalatory z odmierzaną dawką (MDI) i nebulizatory. MDI wykorzystują propelent do wypchnięcia leku z inhalatora do płuc. Nebulizatory z kolei wykorzystują sprężone powietrze do dostarczania leku przez rurkę do płuc (nebulizatory to najpopularniejsze inhalatory stacjonarne używane głównie, ale nie tylko jako inhalator dla dzieci przy chorobach górnych dróg oddechowych).

Rodzaje inhalatorów:

Inhalator siateczkowy to rodzaj inhalatora, który ma wewnątrz materiał przypominający siatkę. Siatkowy materiał pomaga rozbić proszek i ułatwia wdychanie. Inhalatory siatkowe są przeznaczone do stosowania z lekami w postaci suchego proszku lub lekami na astmę. Nie są przeznaczone do stosowania z płynami lub kapsułkami.

Inhalator membranowy to urządzenie, które ma ustnik i metalowy pojemnik. Działa poprzez zasysanie powietrza z otoczenia, przepuszczając je przez metalowy pojemnik, w którym znajduje się lek do inhalacji. Powietrze przechodzi następnie nad lekiem do ustnika, gdzie jest wdychane przez pacjenta.

Inhalator tłokowy to urządzenie służące do podawania leku w postaci aerozolu. Jest przeznaczony do dostarczania leku głęboko do płuc. Sprawdza się jako inhalator na astmę. Według specjalistów najskuteczniejsze i najlepsze inhalatory na rynku.

Inhalatory na zatoki to rodzaj inhalatora, który można stosować w leczeniu zapalenia zatok. Działają poprzez dostarczanie leku do zatok.

Lekiem w inhalatorze jest zazwyczaj kortykosteroid lub antybiotyk. Leki te są dostarczane przez gaz pędny w pojemniku i rozpuszczają się na małe cząsteczki, które następnie dostają się do nosa i schodzą do zatok.

Te rodzaje inhalatorów znajdziemy np. na https://www.nowafarmacja.pl/inhalatory

Nebulizator do domu i na wyjście

Inhalatory dzielą się również na bezprzewodowe (przenośne) oraz stacjonarne.

Bezprzewodowy inhalator to urządzenie medyczne, które dostarcza lek w aerozolu. Jest to urządzenie stosowane głównie w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego. Podczas ataku potrafi uratować życie. Dlatego astmatyk zawsze ma inhalator przenośny w kieszeni.

Nebulizator domowy jest używany głównie podczas infekcji dróg oddechowych do wdychania sterydów (stosowany nie tylko wśród dzieci, funkcjonuje również jako inhalator dla dorosłych).