Jakie są najlepsze leki przeciwgorączkowe?

aspargin na przeziębienie


Gorączka – a także stan podgorączkowy – to sygnał, że nasz organizm obecnie zmaga się z poważną infekcją. Oczywiście jest to również dowód na to, że nasz organizm stara się aktywnie bronić. Gorączka jednak jest niezwykle wyniszczająca, a co za tym idzie konieczne będzie zastosowanie leków przeciwgorączkowych. Jednak jakie są najlepsze?

Leki przeciwgorączkowe – co powinny zawierać w składzie?

Leki przeciwgorączkowe mają jasno określone działanie. Przede wszystkim mają one skutecznie obniżać temperaturę naszego ciała i poniekąd poprawić nasz stan zdrowia. Jednocześnie bardzo często zastanawiamy się, co na zbicie gorączki będzie najlepsze? Otóż zwykle pomagają nam leki na gorączkę, które w swoim składzie zawierają:

  • paracetamol;
  • ibuprofen.

Są to substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, które są w stanie skutecznie zbić gorączkę, a także zniwelować ewentualne dolegliwości bólowe, które mogą jej towarzyszyć.

lek na przeziębienie

Jak poprawnie stosować leki przeciwgorączkowe?

Warto pamiętać, że leki na gorączkę zawsze powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami farmaceuty bądź producenta. Paracetamol i ibuprofen – czyli główne składniki leków przeciwgorączkowych mogą obciążać wątrobę i zaburzać procesy metaboliczne. Właśnie dlatego zaleca się przyjmowanie jednej tabletki co 4 lub 6 godzin w zależności od naszych potrzeb. W przypadku stosowania leków na gorączkę u dzieci, konieczne jest doapsowanie odpowiedniej dawki do wagi dziecka. Nie zaleca się przekraczania dopuszczalnych dawek leków przeciwgorączkowych.