Lek na katar – co wybrać?

najlepszy lek na katar


Katar to jeden z objawów grypy i przeziębienia oraz innych chorób dróg oddechowych. Z wypływającą wydzieliną oraz zatkanym nosem zmagają się też osoby chorujące na alergię. Niestety, dolegliwość potrafi być bardzo uciążliwa, a powszechnie stosowane leki na katar bardzo często nie pomagają. Jaki lek na katar wybrać, aby skutecznie się go pozbyć?

Skuteczny lek na katar, czyli jaki?

Leki na katar to bardzo zróżnicowana grupa preparatów. Mogą być to różnego rodzaju roztwory soli fizjologicznej, wody morskiej, aerozole, żele, do nosa, krople czy maści. To, który z nich wybierzemy zależy przede wszystkim od tego, który sposób aplikacji jest dla nas najmniej inwazyjny, a także na jaką ulgę liczymy. Lek na katar i zatoki powinno się wybrać nie tylko wtedy, gdy katar jest długotrwały, ale także wtedy, gdy nasza śluzówka jest sucha bądź boli ze względu na przeziębienie.

Co powinień zawierać najlepszy lek na katar? Ważna będzie tu obecność kojącej wody morskiej, oksymetazoliny bądź ksylometazoliny, które udrażniają nos oraz nawilżają śluzówkę. W niektórych preparatach znajduje się również glikokortykosteroid, który działa podobnie. Dodatkowe składniki, które mają niebanalny wpływ na działanie leków na katar to witamina A, glicerol czy hialuronian sodu. W składzie preparatów możemy znaleźć też olejki roślinne.

Leki na katar dla dzieci – co wybrać?

Lek na katar dla dzieci to odrębna grupa produktów. Zaleca się tutaj wybór sprayów do nosa, aspiratorów bądź maści – w zależności od wieku malucha. Nie powinno się stosować leków dla dorosłych. Szczególnie polecane w tym przypadku są preparaty z naturalnymi składnikami – olejkami eterycznymi czy wyciągami z roślin. W preparatach dla najmłodszych znajduje się też kwas hialuronowy lub pantenol, których nie należy się obawiać. Nawilżą one bowiem błonę śluzową jamy nosa oraz łagodzą wszelkie podrażnienia. Chętnie wybieranym lekiem na katar dla najmłodszych jest też woda morska. Jej podawanie najlepiej skonsultować jednak z lekarzem rodzinnym, który pozwoli dobrać odpowiednie stężenie leku do wieku dziecka.