Odpowiedni krem, maść lub plaster na blizny – czego poszukiwać?

maść na blizny


Wybór odpowiedniej produktu na blizny może być trudnym zadaniem. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów maści, kremów i plastrów, a każdy z nich ma swój własny zestaw korzyści, które mogą, ale nie muszą, sprawdzić się w przypadku konkretnego rodzaju blizn. Są jednak pewne ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, wybierając produkt na blizny, która zapewni ci największe korzyści w zakresie gojenia, zmniejszania zaczerwienienia i przebarwienia oraz zapobiegania dalszym uszkodzeniom spowodowanym ekspozycją na słońce lub innymi czynnikami środowiskowymi.

Co sprawdzić w danym produkcie niezależnie od rodzaju?

W takich produktach jak maść na blizny (tu) należy zwrócić uwagę na składniki zawarte w danym produkcie; stwierdzono, że naturalne/ botaniczne oleje, takie jak olej emu, skutecznie pomagają zmniejszyć stan zapalny, a także pobudzają produkcję kolagenu, który pomaga w naprawie uszkodzonej tkanki skórnej szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku braku tych składników. Ponadto niektóre związki chemiczne (takie jak dimetikon) działają bardziej bezpośrednio na poprawę poziomu nawilżenia, tworząc barierę okluzyjną na obszarach dotkniętych zmianami, co daje zarówno lepsze możliwości nawilżania, jak i poprawę elastyczności, co prowadzi do zdrowszych efektów po aplikacji.

Jak wybrać odpowiedni plaster na blizny?

Przy wyborze odpowiedniego plastra na blizny należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Zwróć uwagę na to, jakie masz blizny i gdzie są one umiejscowione na twoim ciele, ponieważ to pozwoli ci określić, jaki rodzaj plastra będzie najlepszy w twojej sytuacji. Na przykład, jeżeli osoba ma głębokie lub uniesione blizny, to plastry silikonowe mogą zapewnić lepsze zabezpieczenie niż inne rodzaje plastrów ze względu na ich zdolność do skuteczniejszego wypełniania szczelin. Z drugiej strony, opatrunki hydrokoloidowe mogą pomóc zmniejszyć ból związany z drobnymi skaleczeniami lub zadrapaniami, a także przyspieszyć gojenie poprzez stworzenie idealnego środowiska dla wzrostu komórek skóry.

maść na blizny

Wybierz najlepszy krem na blizny

Na rynku jest wiele produktów, które rzekomo mają pomóc w redukcji blizn. Wybierając krem na blizny, należy wziąć pod uwagę zarówno jego skuteczność, jak i bezpieczeństwo. Najskuteczniejsze kremy zawierają zazwyczaj składniki takie jak żel silikonowy lub hydrokortyzon, które poprawiają strukturę skóry poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i wspomaganie gojenia. Składniki te mogą również przynieść tymczasową ulgę w swędzeniu związanym z tworzeniem się blizn. Oprócz tych składników aktywnych, niektóre preparaty zawierają naturalne ekstrakty, takie jak aloes czy rumianek, które łagodzą podrażnienia wywołane przez uszkodzone komórki skóry, a jednocześnie stymulują produkcję kolagenu, co z czasem prowadzi do poprawy wyników leczenia. Warto również rozważyć opcje zawierające antyoksydanty, takie jak witamina C lub wyciąg z zielonej herbaty, ponieważ mogą one chronić przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak promieniowanie UV.