Orteza kolana to jeden z najpopularniejszych rodzajów zaopatrzenia ortopedycznego. Stabilizatory usztywniające staw kolanowy to powszechnie stosowane nie tylko po urazach i upadkach, ale też jako środek zapobiegawczy pojawieniu się zmian przeciążeniowych i przewlekłego bólu. Jakie są podstawowe typy ortez na kolano? Na czym polega ich fenomen?
Rodzaje ortez kolanowych
Ortezy kolanowe są oznaczane w angielskiej nomenklaturze akronimem „KO” i są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem zaopatrzenia ortopedycznego, jakie jest dostępne na rynku. Stabilizatory kolana dzieli się na kilka podstawowych grup, jednak najważniejszy podział dotyczy materiału i twardości całego komponentu. Ortezy kolana miękkie wykorzystywane są w przypadku urazów mięśni i ścięgien, a ich główną funkcją jest wspomaganie procesu gojenia i zabezpieczanie tkanki przed pogłębieniem się urazu.
Z kolei ortezy sztywne mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako zamiennik dla klasycznego opatrunku gipsowego – w takim przypadku ich zadanie opiera się na ustabilizowaniu powierzchni stawowych i kości w bezpiecznym położeniu, dlatego materiały użyte do budowy takiej ortezy powinny cechować się dużą wytrzymałością i małą podatnością na odkształcenia mechaniczne.
Warto również zwrócić uwagę na prawidłową budową ortezy, ponieważ nie wszystkie produkty na rynku spełniają podstawowe wymogi skutecznych stabilizatorów. Istotne znacznie odgrywa nie tylko wysoka jakość wykonania ortezy kolana, ale też jej odpowiednia konstrukcja. Każdy stabilizator powinien posiadać odpowiednio wydzieloną przestrzeń na rzepkę wraz z jej więzadłem. Opaski uciskowe pozbawione charakterystycznego wycięcia na przedniej stronie mogą bowiem prowadzić do zjawiska ucisku na trzeszczkę kolana, a co za tym idzie pojawienia się bólu spowodowanego chondromalacją rzepki.
Jak działają ortezy kolana?
Ortezy kolana mogą posiadać różne zastosowanie w zależności od ich budowy, jednak do podstawowego działania produktów tego typu zalicza się:
- zbliżenie do siebie powierzchni stawowych
- poprawa krążenia w obrębie uszkodzonych tkanek
- przyspieszenie procesu gojenia
- efekt przeciwbólowy
- poprawa uczucia stabilności przy chodzeniu i innych rodzajach aktywności fizycznej
Stosowanie ortezy kolana to skuteczny sposób na poprawę stabilności stawu w okresie ostrym po urazie, jednak pełen powrót do funkcji wymaga stopniowego wprowadzania większych obciążeń w procesie rehabilitacji. Stabilizatory na kolano są najczęściej wykorzystywane w rekonwalescencji po operacjach w obrębie tej części ciała, a także po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, uszkodzeniu łąkotki oraz przy niestabilności rzepki.
Niektóre ortezy stawu kolanowego są również wykorzystywane przez zawodowych sportowców w celu profilaktyki urazów mechanicznych przy uprawianiu kontuzjogennych sportów. Niezależnie od celu stosowania tego rodzaju sprzętu ortopedycznego, warto posiadać w domu przynajmniej jedną ortezę na kolano – stabilizator tego typu jest bowiem przydatny w leczeniu nie tylko poważniejszych urazów, ale też podczas zwykłych kontuzji i przeciążeń, do których dochodzi podczas aktywności dnia codziennego.