Orteza na kolano – najważniejsze informacje

orteza na kolano


Orteza stawu kolanowego jest wsparciem, które może być noszone w celu zmniejszenia bólu kolana, zapobiegania urazom i pomocy w powrocie do zdrowia po kontuzji. Różne rodzaje ortez na kolano są wykonane z różnych materiałów i oferują różne poziomy wsparcia stawu kolanowego. Wybór odpowiedniej ortezy na kolano w przypadku bólu kolana zależy od stanu zdrowia. Twój lekarz zaleci Ci, jaki rodzaj ortezy jest dla Ciebie odpowiedni oraz kiedy powinieneś ją nosić. Chociaż orteza na kolano może być korzystna, to jednak czasami jej stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

Kiedy należy stosować ortezę na kolano?

Orteza na kolano jest stosowana w celu zapewnienia wsparcia strukturalnego lub złagodzenia bólu w kontuzjowanym kolanie. Na przykład, jeśli doznałeś uszkodzenia łąkotki, orteza stawu kolanowego może zapewnić strukturalne wsparcie podczas leczenia urazu. Istnieją trzy rodzaje ortez na kolano, które zapewniają wsparcie strukturalne. Profilaktyczne. Te ortezy pomagają zapobiegać urazom kolan podczas uprawiania sportów kontaktowych. Rehabilitacyjne. Ortezy te mają na celu ograniczenie ruchu kolana w górę i w dół oraz z boku na bok podczas procesu rehabilitacji. Funkcjonalne. Jest to prosta orteza, która dodaje pewnej stabilności i ochrony kontuzjowanemu kolanu. Orteza może być również noszona w celu zapewnienia ulgi w bólu spowodowanym przewlekłym bólem spowodowanym starym urazem lub chorobą zwyrodnieniową stawu. Podstawowym rodzajem ortezy do tego celu jest tzw. orteza odciążająca, ponieważ została ona zaprojektowana w celu odciążenia wewnętrznego kolana i złagodzenia bólu spowodowanego tym obciążeniem. Orteza ta jest zazwyczaj wykonywana na zamówienie z pianki, formowanego tworzywa sztucznego oraz stalowych rozpórek, które ograniczają ruchy kolana z boku na bok. Ponadto, orteza tworzy trzy punkty nacisku na kość udową, zmuszając kolano do zginania się z dala od bólu.

orteza na kolano

Orteza na kolano – przeciwwskazania

Orteza kolana nie jest właściwym wyborem dla każdego. Niektóre schorzenia mogą sprawić, że będziesz narażony na negatywne skutki noszenia ortezy na kolano. W niektórych przypadkach, orteza na kolano nie jest w ogóle skuteczna. Jeżeli cierpisz na silny ból nóg lub masz osłabione czucie, np. z powodu neuropatii obwodowej, orteza na kolano może nie być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że możesz nie być w stanie wyczuć niewielkiego skaleczenia lub nacisku ze strony ortezy, a rana może się pogłębiać, nie zdając sobie z tego sprawy. Niewydolność naczyniowa może również sprawić, że noszenie ortezy na kolano stanie się problematyczne. Podczas noszenia ortezy na kolano może dojść do zmniejszenia przepływu krwi, co może prowadzić do długotrwałych problemów naczyniowych.
Należy również zachować ostrożność, jeżeli występują u Ciebie deformacje kostne lub wrodzone wady kostne. Kształt i budowa ortezy na kolano mogą być znormalizowane w sposób prowadzący do uszkodzenia stawu, jeżeli Twój staw kolanowy ma nietypową budowę.