
Pas przepuklinowy, zależnie od rodzaju, wykorzystywany jest w leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych. Stosuje się go np. po operacjach jamy brzusznej, ale również u osób, które z jakiś powodów nie kwalifikują się na zabieg usunięcia przepukliny.
Czym jest przepuklina?
Przepuklina to uwypuklenie jamy ciała w efekcie przemieszczania się tkanek. Wynika ona z osłabienia powłok i nacisku powodującego zmianę układu narządów. Objawy to m.in. ból narastający przy poruszania się, podnoszenia ciężkich rzeczy i trwania w jednej pozycji. Oprócz tego może pojawić się uczucie „przeciągania” oraz guz, który wyczuwalny jest pod skórą.
Rodzaje pasów
Niestety, przepuklina sama nie zniknie. Aby się jej pozbyć niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Czasami jednak nie ma możliwości takiej operacji przeprowadzić. Wtedy można wykorzystać pasy przepuklinowe. Możemy je podzielić na kilka rodzajów:
- pachwinowe
- pępkowe
- brzuszne
Każdy z nich różni się od siebie budową i stosuje się go odpowiednio do dolegliwości pacjenta. Stosowanie takich pasów ułatwia swobodne poruszanie się, a także wzmacnia mięśnie brzucha. Oprócz tego, jeśli niemożliwa jest operacja przepukliny, ograniczą one powiększanie się już istniejących zmian.
Wskazania do stosowania
Pasy przepuklinowe z Orteo stosuje się przy leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych: pachwinowych, udowych, pępkowych i okołostomijnych. Wyróżnić można głównie dwa przypadki ich stosowania. Po pierwsze, gdy nie ma możliwości operacyjnego usunięcia przepukliny. Po drugie w okresie po przeprowadzeniu operacji, aby schorzenie nie nawróciło i nie doszło do powikłań. Groźnym powikłaniem może być uwięźnięcie zawartości przepukliny. W takiej sytuacji może dojść do niedrożności jelit, a nawet ich martwicy.