
Pulsoksymetr to przyrząd medyczny służący do wykonywania nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi, tzn. poziomu nasycenia tlenem. Zwykle stosuje się go w diagnostyce pacjentów zmagających się z chorobami układów krążenia i oddechowego. Podany w procentach wynik uzyskuje na podstawie poziomu pochłaniania promieniowania przez krwinki czerwone. Przyrząd ten stał się przydatny w czasie epidemii COVID-19, gdyż przy jego pomocy można w szybki sposób stwierdzić czy chory wymaga hospitalizacji.
Pulsoksymetr – podstawowe rodzaje
Istnieją dwa rodzaje pulsoksymetrów: na palcowy i stacjonarny. Pulsoksymetr na palcowy nakłada się na palec badanego pacjenta. Zazwyczaj używa się go poza terenem szpitala np. w domu chorego. Znajduje się również na wyposażeniu karetek pogotowia ratunkowego. Natomiast pulsoksymetr stacjonarny jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, gdyż za jego pomocą można wykonać pomiar ciśnienia krwi, częstości oddechów lub położenia rurki wewnątrz tętniczej. Można badać nim saturację również na płatku ucha chorego. Urządzenie to wykorzystuje się w szpitalach i innych placówkach medycznych – https://megamedic.pl/pulsoksymetry
Kto powinien wykonywać badanie pulsoksymetrem?
Kontrola saturacji przy użyciu pulsoksymetru najczęściej odbywa się na szpitalnych oddziałach ratunkowych, salach operacyjnych i OIOMAch, np. w celu monitorowania stanu pacjentów w trakcie i po zabiegach. Regularnemu badaniu pulsoksymetrem powinny poddawać się osoby narażone na hipoksemię, czyli obniżenie ciśnienia cząstkowego w krwi tętniczej, oraz zmagający się z chorobami:
- przewlekłymi,
- układu sercowo-naczyniowego,
- układu oddechowego,
- cukrzycą,
- nadciśnieniem.
Ponadto posiadanie pulsoksymetru zaleca się kobietom w ciąży, sportowcom wyczynowym i pracującym na wysokościach, a także osobom starszym, opiekunom niemowląt, małych dzieci i pacjentów terminalnych.